
2021 Dikh pre ma! Patrz na mnie! - integracja społeczności romskich w przestrzeni miasta Wrocławia
Projekt odpowiada na potrzebę wzmocnienia zakorzenienia różnego typu społeczności romskich, jako członków wspólnoty wrocławian, mieszkających w obrębie miasta. Ma przyczynić się do wzmocnienie ich kulturowej i narodowej tożsamości oraz wpłynąć na procesy identyfikacji i integracji, a także odnajdywania własnego miejsca w strukturze społeczności mieszkańców Wrocławia. Ważnym elementem będzie analiza wyzwań jakie napotykają członkowie tych społeczności, utrudniających im swobodne funkcjonowanie w życiu społecznym miasta na zasadach równościowych.
Projekt jest także odpowiedzią na potrzebę zwiększania poziomu integracji mieszkańców miasta Wrocławia, ich otwartości i tolerancji międzykulturowej, a także podnoszenia poczucia bezpieczeństwa i możliwości poznawania siebie nawzajem.
Projekt realizowany w ramach programu Gminy Wrocław: "TOŻSAMOŚĆ KULTUROWA I DIALOG WARTOŚCIĄ LOKALNEJ WSPÓLNOTY WROCŁAWIAN 2021"
2020 JOHANNEUM NOVUM II
Projekt jest odpowiedzią na szerokie potrzeby realizacji działań wspierających dialog międzykulturowy we wrocławskich szkołach i przedszkolach. Wynika również ze zgłaszanych przez pedagogów, nauczycieli i rodziców przypadków narastającej przemocy rówieśniczej, mowy nienawiści, bullyingu (znęcanie się) i innych zagrożeń dla dzieci we Wrocławiu. Projekt ma na celu przeprowadzenie działań, które umożliwią dzieciom życie w zgodzie, bez przemocy werbalnej - niezależnie od kultury, koloru skóry, stanu materialnego rodziny, itd.
Obszary kluczowe w jakich należy rozpocząć działania we Wrocławiu to: wiedza i edukacja, integracja, bezpieczeństwo i współpraca. Wyróżnione zostały one ze względu na obserwację sytuacji w szkołach i pojawiających się tam trudnościach, takich jak: poczucie wykluczenia w klasie polskiej, poczucie niepewności wśród polskich rówieśników (w tym problemy w nawiązywaniu kontaktów), problemy w nauce, odcięcie od rodzinnej kultury i znajomych, a także liczne obelgi i zaczepki. Obecny stan wrogiego nastawienia, zgodnie z wynikami Polskiego Sondażu Uprzedzeń, nie powinien mieć dłużej miejsca, ponieważ Wrocław jest miastem o potencjale historycznym, akademickim, gospodarczym i komunikacyjnym. Jest również wspierany przez obcokrajowców, którzy wybierając go jako miejsce do życia dla siebie i rodziny, znajdują tu zatrudnienie i formują tutejszy rynek pracy. Doceniamy wkład różnych kultur w rozwój naszej społeczności, solidarnie włączamy się w działania pomocowe w ramach współpracy międzykulturowej. Wizja modelu ucznia, który będzie zintegrowany i razem z rodzicami zaangażowany w sprawy miasta, to także uczeń, który ma świadomość swojej kultury i czuje się związany z Wrocławiem. Jest to również uczeń, który poznał bardzo dobrze język polski i uczył się w środowisku dla niego bezpiecznym. We Wrocławiu powstają klasy przygotowawcze do wprowadzenia programu wielokulturowego, dzięki doświadczeniom z Szkoły Podstawowej nr 20. Każda szkoła, która wyrazi potrzebę inicjacji oddziału przygotowawczego (zarówno szkoły podstawowe jak i średnie) mogą wystąpić z takim wnioskiem. Konieczne jest przygotowanie szkół i podniesienie kompetencji w wiedzy na temat wymiarów kultury, szoku kulturowego i incydentów krytycznych w sytuacjach szkolnych. Koalicyjny charakter projektu pozwala na demokratyczny sposób rozwiązywania konfliktów, a regularne spotkania zespołu projektowego zapewnią dobrą komunikację i przestrzeń do dialogu.
Projekt jest realizowany w ramach programy Gminy Wrocław: TOŻSAMOŚĆ KULTUROWA I DIALOG WARTOŚCIĄ LOKALNEJ WSPÓLNOTY WROCŁAWIAN
2019 Międzykulturowy Klub Mozaika
01/10-29/12/2019
Międzynarodowy Klub Sąsiedzki stawia sobie za cel nauczanie języka polskiego naszych obcojęzycznych sąsiadów, którzy mieszkają na Gaju, Hubach,Tarnogaju i w innych częściach miasta. W większości są to osoby pochodzenia ukraińskiego, ale nie tylko. Dzięki doświadczeniom we współpracy z okolicznymi szkołami znamy skalę wyzwań z jakimi mierzy się ta grupa. Nauka języka jest niezwykle ważnym zagadnieniem, z którym zmaga się większość imigrantów i reemigrantów. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które chodząc do szkoły przeżywają liczne trudności w adaptacji, a nieznajomość języka pogłębia ich poczucie wyobcowania. Chcemy pomóc im w odnalezieniu się w nowym środowisku - poprzez kurs języka polskiego połączony z szeregiem działań wspierających integrację, poprawną wymowę i pewność siebie (poprzez zajęcia teatralne). Celem projektu będzie także zainteresowanie osób mieszkających we Wrocławiu bogactwem dziedzictwa wielokulturowego, tradycji miasta itp. pokaże im że nie są odosobnieni, a Wrocław może być miastem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców.
2020 Osiedlowe Muzea Wielokulturowości
Projekt ma odpowiadać na potrzebę zakorzenienia i poczucia przynależności do społeczności, oraz znalezienia swojego miejsca przez młodych ludzi. Wiele postaw społecznie negatywnych, jak dyskryminacja i uprzedzenia, wiąże się także z poczuciem wyobcowania i śliną potrzebą samookreślenia. Dzieje się tak, gdy nie mamy odniesienia do przeszłości, nie znamy, nie pamiętamy, swojej historii rodzinnej, nie potrafimy odnaleźć analogii i nawiązań do różnorodności, którą spotykamy na swojej drodze. Dużą rolę w projekcie spełnia jego aspekt wielopokoleniowy. Proponowane nam z zewnątrz formy spędzania wolnego czasu, mają często charakter komercyjny i nastawione są na prostą przyjemność. Rzadko dają nam możliwości interakcji z osobami z innej grupy wiekowej, niż nasza oraz nie motywują nas do refleksji. Buduje to bariery międzypokoleniowe, sprawia, że nie rozumiemy się na wzajem i potrafimy się porozumieć. Jednocześnie młodzi ludzie tracą możliwość zobaczenia, jak wygląda życie i patrzą, także na siebie, jednowymiarowo, jedynie ze swojej perspektywy. Starsi ludzie natomiast mogą mieć poczucie wyobcowania z otaczającej ich rzeczywistości, czuć się pozostawionymi samym sobie i niepotrzebnymi. A przecież mają tyle do zaoferowania i powiedzenia. Nasz projekt daje mi szansę na podzielenie się swoją osobistą, unikatową historią.
W ramach projektu przygotowano i przeprowadzono warsztaty na terenie każdej placówki biorącej udział w zadaniu. Odbyło się po 5 warsztatów w każdym z osiedli. Łącznie w całym projekcie zostanie zorganizowanych 20 spotkań warsztatowych, czyli 50 godzin warsztatów), w ramach których przekazana zostanie wiedza na temat podstaw muzealnictwa i komponowania ekspozycji oraz tego, jak zbierać artefakty i przygotowywać materiały do prezentacji.
2019 JOHANNEUM NOVUM
15/03-31/12/2019
Projekt kompleksowego wsparcia dialogu międzykulturowego we wrocławskich szkołach i przedszkolach. Inspiracją jest dla nas gimnazjum św. Jana, które w przedwojennym Wrocławiu było manifestacją wielokulturowości w szkołach: skład uczniów oraz kadry procentowo przedstawiał się tak, iż 1/3 stanowili protestanci, 1/3 katolicy, 1/3 Żydzi. W szkołach wrocławskich uczy się coraz więcej uczniów obcokrajowców (wg różnych szacunków około 2000 dzieci), traktujemy to jako wyzwanie i szansę. Koncepcja wypracowana jest przez koalicję organizacji pozarządowych z dorobkiem w problematyce wielokulturowości obejmującym projekty krajowe i zagraniczne. Warsztaty i szkolenia zaplanowane w projekcie realizowane będą przez grono ekspertów, także przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii (VR). Istotnym jest fakt systemowego (choć oddolnego) podejścia do problemu: analizie poddana została ilość szkół, w których obecni są Ambasadorzy Dialogu (ci otrzymają szkolenia i wsparcie jedną ścieżką) oraz tych, gdzie realizowano Sztafetę (teraz planujemy "wałek" przekazać dalej). Istotne jest dla nas także geograficzne rozmieszczenie szkół objętych wsparciem - staramy się mapować potrzeby w skali miasta i "zarażać dialogiem" także osiedla peryferyjne. Planujemy pilotażowe zastosowanie narzędzi wzmacniających uczniów, nauczycieli i rodziców: od mobilnych konsultantów, poprzez grupy wsparcia, po warsztaty celowane w konkretne rozpoznane potrzeby. Po realizacji rocznego projektu będziemy w stanie programować znacznie szersze działania w kolejnych latach.
Projekt realizowany w ramach programu Gminy Wrocław: "TOŻSAMOŚĆ KULTUROWA I DIALOG WARTOŚCIĄ LOKALNEJ WSPÓLNOTY WROCŁAWIAN 2021"
2019 Dźwięki kojące czy energetyzujące - orkiestra sąsiedzka
01/07- 30/09/2019
Projekt polegał na stworzeniu orkiestry sąsiedzkiej na wrocławskim Tarnogaju. Muzykami i kompozytorami będą mieszkańcy Tarnogaju. Wezmą udział w cyklu warsztatów dotyczących podstaw gry na instrumentach tj. flet prosty, dźwonki, ukulele, trójkąt. Mieszkańcy stworzyli wspólny utwór, który został zagrany podczas wydarzenia finałowego projektu - c wieczorku muzycznym, któremu towarzyszyły warsztaty bębniarskie, potańcówka oraz wspólnie przygotowany poczęstunek. Odbiorcami projektu byli mieszkańcy dzielnicy Krzyki bez względu na wiek, płeć, przynależność etniczną. Zaproszeni zostali także wolontariusze z programu Erasmus, z młodzieżowego wolontariatu Centrum Aktywności Tarnogaju a także działającego na Tarnogaju Międzynarodowego Klubu Mozaika.
2018 Jesienno-zimowa Orkiestra Podwórkowa
Projekt oparty stworzeniu orkiestry podwórkowej na wrocławskim osiedluTarnogaju. Muzykami, kompozytorami, lutnikami byli uczestnicy projektu-mieszkańcy/sąsiedzi. Wzięli oni udział w cyklu warsztatów dotyczących podstaw gry na instrumentach tj. flet prosty, dzwonki, trójkąt, ale także tworzyli swoje instrumenty, których dźwięk odzwierciedlał odgłosy natury. Stworzyli wspólny utwór, który został zagrany na lokalnym podwórku na koniec projektu. Pierwsze spotkanie odbyło się na terenie Parku Tarnogajskiego w celu inspiracji odgłosami natury do tworzenia własnych brzmień
i instrumentów. Animatorzy i wolontariusze wzięli też udział w szkoleniu z ekspertem z zakresu tworzenia instrumentów. Całość przedsięwzięcia realizowana była w oparciu o lekcje uważności.
partnerzy



.jpg)


.jpg)
donorzy


wsparcie
.jpg)